« zpět

Konec mýtů o pasivních domech

O pasivních a nízkoenergetických domech se již napsalo mnoho a mnoho lidí má na výstavbu domů s nízkými nároky na energii mnoho názorů a bohužel často vycházejí z informací, které se nezakládají na dobrých základech. Pokusíme se objasnit nejčastější mylné domněnky a mýty, které jsou v souvislosti s pasivními a nízkoenergetickými domy spojovány.

Pasivní nebo nízkoenergetické domy jsou stavby s nízkou energetickou spotřebou energie na vytápění. Základními prvky takových domů jsou například jednoduchý kompaktní tvar budovy a orientace většiny obytných místností k jihu nebo velmi dobrá tepelná izolace obálky budovy (podlaha, stropy, stěny, okna, střecha). Pokud tedy zvažujete pro a proti domů s nízkými energetickými nároky, pokusíme se vnést do této záležitosti trochu světla.

Mýtus č. 1: Nízkoenergetický dům je příliš drahý

Zatímco při budování pasivního domu vzniknou opravdu nepatrně vyšší náklady na pořízení domu, v dlouhodobém horizontu jsou nízkoenergetické stavby dostupnější a především udržitelnější. Tím je míněno, že použitím kvalitnějších materiálů další investice do stavby jsou daleko nižší než do standardních levných materiálů. Prodloužíte tak životnost domu. Taktéž náklady na provoz domu jsou výrazně nižší než v klasických domech. V porovnání mezi současnými novostavbami a nízkoenergetickými domy můžete na energii v průměru ušetřit kolem 35%. U pasivních domů je to ještě méně.

Mýtus č. 2: Materiály a výrobky nejsou tak dobré

Materiály a výrobky mají vedle svých výhod taktéž své nevýhody. Je třeba však dodat, že nevýhody mají i běžné „nezelené“ výrobky a materiály. Mějte na paměti, že zelené materiály musí splňovat stanovené kontroly kvality, které jsou přísnější než kontroly kvality všech ostatních stavebních materiálů. Trhu s ekologickými a energeticky úspornějšími materiály stále roste a objevují se stále nové a lepší materiály.

Mýtus č. 3: Úsporné musí být vše nebo nic

Mnozí mají mylnou představu, že snížení energetické náročnosti spočívá v nákladné přestavbě ve velkém měřítku nebo ke koupi zcela nového domu. Není to pravda, snížit energetickou náročnost domu nebo bytu lze různými způsoby v návaznosti na možnosti a potřeby majitelů. Jednoduše můžete začít výměnou běžných žárovek za úsporné, při koupi nových spotřebičů vybírat podle energetické náročnosti spotřebiče, vyměnit okna nebo zateplit fasádu. Vzhledem k běžícímu programu Zelená úsporám Vám s náklady pomůžou i veřejné finance.

Mýtus č. 4: Nízkoenergetické a pasivní domy jsou na pohled neatraktivní

Pasivní a nízkoenergetické domy nemusí mít nutně na střeše trávu nebo nemusí být nutně v podzemí. Lze říci, že nízkoenergetický dům nebo pasivní dům se od běžné stavby nemusí nijak vizuálně lišit. S nadsázkou lze říci, že to co lze postavit v běžném standardu, lze postavit i ve standardu nízkoenergetickém.

V naší fotogalerii vám přinášíme vedle realizovaných domů i ukázky projektů.

Pasivní domy myty1
 
/
 
Přečteno: 12247x

Další články ze sekce Pasivní domy


Vyberte si svůj kraj:

OBJEDNÁVKA KATALOGU ZDARMA!

Budeme Vás kontaktovat ohledně nejvhodnějšího katalogu.
Odkud jste (okres): *
Vaše jméno a příjmení: *
Váš email: *
Váš telefon: *
Chci zasílat i další akční nabídky, SOUTĚŽE a informace

Nejnovější

Pergola VISION
lamelova_pergola_galatea4
Domek na ostrově Skye 4
Domek na ostrově Skye 5
_vyrn_64icon
Slavnostní dokončení koncertního domu Elbphilharmonie 2

Nejčtenější